RPA Makaleleri Serisi #5

RPA Hangi Departmanlarda Gelişiyor ?
RPA'in Departmansal Gelişimi

Robotik Süreç Otomasyonu - RPA 'in Departmansal Gelişimi

RPA'in Faydaları Nelerdir ?

RPA, kuruluşlardaki tüm işlevlerde daha yaygın hale gelecek.


Potansiyel faydalar göz önüne alındığında, endüstrilerdeki işletmeler RPA'i kuruluşlarındaki hemen hemen her fonksiyonda kullanmayı planlıyor ve bazı işletmeler hali hazırda kullanıyor. Bugüne kadar, özellikle liderler arasında RPA kullanımı, BT yönetimi, pazarlama ve iletişim, kalite / süreç iyileştirme, ürün geliştirme ve finans / muhasebe, departmanlarında en fazla ilerleme kaydeden ürün olarak göze çarpıyor. Önümüzdeki iki yıl içinde, kullanım en hızlı şekilde denetim ve uyum, operasyonlar / tedarik zinciri yönetimi ve insan kaynakları departmanlarında da yayılacaktır.

RPA İş Süreçleri Açısından Olgunluk Süreçleri

UiPath ürün yönetimi başkan yardımcısı Joel Cherkis, yüksek oranda tekrarlanan görevleri otomatikleştirmenin ve birikmiş işleri temizlemenin, yöneticiler için RPA ile ne yapmak istediklerine baktıklarında ortak başlangıç noktaları olduğunu söylüyor. Örneğin, Birleşik Krallık Çalışma ve Emeklilik Dairesi'nin işlenmesi aylar sürecek 30.000 civarında başvurunun bir birikimine sahipti. Emekliler isteklerini işlemek için sırada beklemek zorunda kalacaklardı. Bunu önlemek için, emeklilik dairesi RPA' ya döndü ve birkaç gün içinde birikmiş işler temizlendi.

Tablo1

Blue Prism CTO’ su Michael Marchuk, pazarlama birimlerinin en güçlü RPA uygulamalarından bazılarını geliştirdiğini söylüyor. “Pazarlama, müşterilerle iletişim kurmak ve hatta yeni iletişim kanalları oluşturmak için iletişimi otomatikleştirebilir" diyor.


Bazı şirketler, doğrudan müşteri deneyimiyle ilgili süreçleri iyileştirmek için RPA' dan faydalanıyorlar. Büyük bir perakendeci, müşterileri rahatsız edebilecek stok kesintilerinden kaçınmak için tedarik zincirini yönetirken RPA' yı kullanıyor. Envanter yönetim sistemi, arzın belirlenen bir seviyeye düştüğünü gösterdiğinde, robotlar stoğu otomatik olarak düzenleyip bildiriyor ve büyük perakendeci, mal stoğu azalmadan RPA sayesinde önlemini alabiliyor. Bu şekilde mağaza yöneticilerinin mağazalarındaki müşterilere odaklanmak için daha fazla zamanı oluyor.

Tablo2

Müşteri Etkileşimleri İçin RPA

Ayrıca, RPA kullanımı, back - office işlevlerinden, özellikle çağrı merkezlerinde, müşteri etkileşimlerinde sürekli olarak ilerlemektedir. Örneğin, farklı sistemlerden arayan verilerinin toplanması da dahil olmak üzere arayan kimliğini otomatikleştirerek, back - office çalışanları sorunları çözmek ve müşterilere yardımcı olmak için daha fazla zaman harcamak üzere fayda sağlanabilir.

RPA, şirketlerin eski moda sistemlerini değiştirme masraflarından kaçınmalarına da yardımcı olabilir. Pfizer' de kıdemli bir veri bilimcisi olan Peter Henstock, robotların bağlı olmayan çeşitli sistemlerden veri çıkararak eski sistemleri “çalışabileceğini” söylüyor. Robotlar daha sonra bu sistemlerin kendi başlarına yapamayacakları görevleri yerine getirebilir.

Benzer şekilde, bazı şirketler kendileri için en iyi veri havuzlarının ne işe yarayacağına karar verirken RPA' yı bir backup olarak kullanabilirler. Robotlar, farklı eski sistemlerden bilgi alabilir ve bunları bir araya getirerek yöneticilere, zamanında karar vermek için iletebilirler.

"Robotik Süreç Otomasyonu ve yapay zeka ile iş birliği yapanlar geleceğin başarılı kişi ve kurumları olacaktır…."

PRP Business Solutions olarak RPA çözümleri geliştiriyor ve süreçlerinizi yönetiyoruz. Hizmetlerimize buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İnsan Kaynakları Departmanında RPA

18 Ara 2019

İnsan Kaynakları Departmanında RPA

İK departmanları, süreçlerini otomatikleştirerek rutin ve tekrarlanan işlerden kaybettikleri zamanı geri kazanıyor...

Rpa Nedir Makalesi Thumbnail

3 Oca 2020

RPA Nedir ? Robotik Süreç Otomasyonu Nerelerde Kullanılır ?

Robotik Süreç Otomasyonu (RPA: Robotic Process Automation) iş modellerindeki kronik süreçleri...

RPA Hangi Süreçlerde Kullanılabilir Thumbnail Image #3

7 Oca 2020

RPA Hangi Süreçlere Uygundur ?

RPA; otomotiv, havayolu, taşıma sanayi, bankacılık, kimya sanayi, dağıtım, eğitim...

RPA Nasıl Uygulanır RPA Yol Haritası Thumbnail Image #4

7 Oca 2020

RPA Nasıl Uygulanır ? RPA Yol Haritası

RPA’ya yatırım yapmaya karar verdikten sonraki adımınız RPA’nın uygulanmasıdır. Başarılı bir planlamada otomasyon projesi...